"Laidoner ise ei kõhelnud hiljem rõhutamast, et Tartu langemine Eesti vägede kätte 14. jaanuaril tulenes täielikult Partsi ja Kuperjanovi initsiatiivist" , kirjutab ajaloolane Reigo Rosenthal oma vastilmunud raamatus "Laidoner –väejuht". Rosenthali hinnangul võib Partsi ning Kuperjanovi tegevust Tartu vabastamisel iseloomustada kui hulljulgust.
Tartu vabastamisest, mis on üks osa Eesti rahvaväe edukast vastupealetungist 1919. aasta jaanuaris, räägib Reigo Rosenthal (pildil)laupäevases saates. Kuidas tegutsesid Eesti rahvaväe 1. ja 2. diviis? Kuidas kahanes Punaarmee võitlusvaim ja rahvaväe oma kasvas?
Kuuleme kaasaegsete mälestustest, mis tunded valdasid tartlasi, kui Eesti sõdurid üle jäätunud emajõe linna poole tulid ja kui selgusid koledused, mida punased olid Krediitkassa keldris toime pannud; mis tunne on olla teist korda punaste poolt surma mõistetud ja kuidas õigesti täägiga võidelda?
Kuula Lembit Lauri saatest "Kirjutamata memuaarid" Aldur Saare mälestusi siit:
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Maris Tombach.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.