Eesti Vabadussõda oli sõda, mida iseiseisva Eesti riigi väed pidasid Eesti iseisesvuse kaitsmiseks 28. novembrist 1918 kuni 3. jaanuarini 1920 Nõukogude Venemaa vägede ja 1919. aastal Saksa väekoondise vastu. Kindral Johan Laidoner kirjutas hiljem sõja tähtusest nii: "Meie rahva ajaloos oli Vabadussõda üks kõige tähtsam sündmus: see oli meie oludes hiigla võitlus, mille tagajärjeks oli iseseisev Eesti riik. " 28. novembril tungis Punaarmee kahe diviisi jõududega (kokku 12 000 meest) üle Eesti piiri. Mis oli Eesti vastu panna?
Esimestest lahingutest Vabadussõja idarindel räägib ajaloolane Reigo Rosenthal saates "Eesti lugu". Sõjamälestusi esimestest päevadest, Narva ja Rägavere lahingust kuuleme Vabadussõja veteranidelt Paul Porrelt, Hugo Saaliselt ja Ants Rästalt. (Helilõigud on võetud saadetest "Kirjutamata memuaarid.")
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Maris Tombach.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.