Raamatukogunduse uurija Ilmar Vaaro: "Põhiliselt tekkisid rahvaraamatukogud maal seltside raamatukogudena, need võisid olla nii laulu- ja mänguselts, raamatukoguselts, muusikaselts, põllumeesteselts, tuletõrjeselts kui hiljem ka karskusselts."
Ka Tallinnas ja Tartus asutati rahvaraamatukogud: Tallinnas siis, kui eestlased pääsesid linnavalitsusse - 1907. aastal asutati Nunne tänaval Tallinna linna maksuta avalik raamatukogu ja lugemistuba. Tartus asutas ülelinnalise raamatukogu 1912. aastal üliõpilaste, haritlaste ja ametiühingute Tartu Rahvaraamatukogu Selts.
Tartu Ülikooli õppejõud Ilmar Vaaro kõneleb saates Eesti raamatukogude esimesest üheksast sajandist, 13. sajandist Eesti isesesvumiseni. Saates on juttu esimestest kloostrite raamatukogudest, eestikeelsete trükiste kogumise algusest, Tartu Ülikooli raamatukogust, rahvaraamatukogude sünnist üle Eesti ja kahes suures linnas Tallinnas ja Tartus.
Varamust:
* 242. loos käsikirjalistest raamatutest - mis otstarbel neid kirjutati, millest nendes raamatutest kirjutati ning kes ja kus kirjutasid? * 243. loos on juttu trükikunsti kasutuselevõtmisest ja esimestest trükitud raamatutest.
Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Maris Tombach.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Maris Tombach.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.