Professor Arne Merilai: "Me oleme praktiliselt Eesti Kirjameeste Seltsi õlgade peal; selle peal, mis nemad on teinud!"
Selle seltsi tehtud on Arne Merilai sõnul oluline vundament kõigele sellele, mis praegu Eesti Vabariigis on: parlament, teadus, rahvusülikool, emakeel, haridus, kirjastamine, meie ajaloo uurimine.
"Kõige väärtustamine, mis eesti rahvale oluline on, et ta kestaks ja püsiks – see on Eesti Kirjameeste Seltsi programmiline ja tõhus tegevus, millel kõik praegune põhineb," ütleb Arne Merilai.
Arne Merilai on Tartu ülikooli eesti kirjanduse ja rahvusteaduste professor. Autor/allikas: Tartu ülikool/Andres Tennus
Eesti Kirjameeste Selts (EKmS) oli Viljandis asutatud ja Tartus aastail 1872–1893 tegutsenud kirjanduslik ja kultuuriline selts. Selts alustas kavakindlat rahvaluule kogumist, uuris eesti keelt, propageeris uut kirjaviisi. Seltsi toimetiste sarjas ilmus umbes 100 teost, sealhulgas algupärased õpikud erinevate eluvaldkondade kohta. Selts kirjastas 18 aastaraamatut, milles avaldati seltsis peetud ettekandeid, ilukirjandusteoseid, rahvaluulet jm. Koguti münte, etnograafilist vanavara ja käsikirjalisi dokumente; seltsi raamatukogus oli umbes 2000 raamatut.
Eesti Kirjameeste Selts. Illustratsioon Autor/allikas: Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Maris Tombach.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.