Ajaloodoktor Tiina Kala: "Trükikunsti kasutuselevõtt on raamatu ajaloos üsna vastuoluline nähtus, me oleme harjunud mõistma trükikunsti kui suurt edasiminekut. Kahtlemata tõi ta kaasa olulisi uuendusi kirjasõna kasutamises, levikus; hoopis teine küsimus on, kas need muudatused olid head või mitte nii väga head". Johhannes Gutenbergi leiutatud trükipress andis võimaluse toota raamatuid hulgana ja levitada jumalasõna laiemalt, enne trükitud raamatut kirjutasid ja lugesid eurooplased käsikirjalisi raamatuid.
Esimeses raamatutest kõnelevas saates jutustas Tiina Kala sellest, mis on käsikirjaline raamat, mis otstarbel seda kirjutati, milles nendes raamatutest kirjutati; kes ja kus kirjutasid. Kuidas need raamatud Liivimaale jõudsid ja mis siin valmis kirjutati?
Esimene piibel trükiti umbkaudu aastatel 1452 kuni 1456. Selles saates jutustab Tiina Kala sellest, mida Johhannes Guteberg täpselt leiutas, missuguseid raamatuid kõige pealt trükkima hakati, kuidas trükitud raamat Eestisse jõudis. Ka sellest, millal hakati koostama keelatud raamatute nimekirju.
Telemängufilm "Kolme katku vahel" Vaata siit
Pärnu muuseumi direktori ajaloodoktor Aldur Vungi sulest on ilmus raamat "Jeesus läks maal kõndimaie", mis kokkuvõtlikult öeldes kõneleb ristisõdadest ja palverännakutest keskaegses Eestis. Ja palveränduri märkidest, millest justutas ka Tiina Kala. Kuula Aldur Vungi saadet siit
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.