Mesilast võib pidada meie planeedi üheks kõige tähtsamaks elusolendiks.
Nende nõelamine tekitab küll palju valu, kuid kui nad peaksid kaduma, oleks valu palju suurem.
Teadlaste sõnul on mesilased väljasuremisohus juba praegu. Uuringute kohaselt on ülemaailmselt vähenenud mesilaste hulk juba kuni 90%. Regiooniti on numbrid ja ka põhjused erinevad kuid peamiste kahjustajatena tuuakse välja ikka massiivsed metsaraied, elupaikade ja toidutaimede vähenemine, pestidsiidide rohke kasutamine, muutused maapinnas jne.
Teadlased on uurinud veelgi mesilaste kiire kadumise põhjuseid. Üks uurimus paneb süü mobiiltelefonidele. Tekkivad lained põhjustavat mesilastele orienteerimisraskusi. Nad kaotavad oma suunataju ja nende elu on pandud ohtu.
Kõige suuremaks põhjuseks peetakse mesilaste kadumisel siiski põllumajanduses kahjurite tõrjeid erinevate mürgiste kemikaalidega. Lahendused sellele probleemile on arvestades pikalt väljakujuneud praktikaid keerulised, kuid teostavad. Mürgiseid pestitsiide tuleb mitte vähendada, vaid keelata, propageerides looduslikke alternatiive. Mesilaste tervise, heaolu ja säilimise pärast tuleks tänasest tõsisemalt tööle hakata, seda pidevalt uurides ja jälgides. Mesilaste kadumine võib viia toidu katastroofi ja suure kriisini kõikjal maailmas. Ja nagu ütleb kuulus tsitaat, mida on omistatud Albert Einsteinile. Kui mesilased kaoks, jääks inimestel elada vaid 4 aastat.
Sel nädalal toimetab "Rohesäutsu" Kristo Elias.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.