Ent ometigi teame kõik seda tunnet - hing on haige. Kas pisarad hingehaava puhul sama mis veri kehalise haava puhul? Aga iga hingehaav ei ajagi nutma. Mõni hingehaav võib meid teha vihaseks. Või hoopis tuimaks ja tundetuks. Mõnikord on tunne, et nii valus on, et hingata ei saa. Hingevalu võib võtta rõõmsa meele. Hingevalu võib röövida elutahte. Mis on hingehaav ja kuidas hingehaava ravida?
Selleks, et hingehaavaga saaks teha rahu, peab seda kõigepealt teadvustama. Mõnikord suudame ise oma hingehaavadega silmitsi olla. Aga mõnikord on need lood nii valusad, et ei tahaks kohe kuidagi meenutada. Inimene vaatab oma hingehaava siis, kui ta selleks valmis on. Või kui sellesse mitte vaatamine enam võimalik pole, sest märkame, et hingehaav ei lase elada, mõjutab käitumist ja suhteid.
Valu muudab inimesed kergesti ärrituvaks, ärevaks ja agressiivseks. Nii kehaline kui hingevalu. Seega, võib öelda, et nii ärritunud kui kurjade inimeste ühine joon on mingi valu. Hingehaav tekitab tavaliselt ikka kurbust. Kogunenud kurbus võib muutuda kurjuseks. Ja sestap muutuvad ka kurjad inimesed mõistetavaks – neil kuskilt miski valutab.
Eelmisel hooajal olid kõik mu saatekülalised psühholoogia-ala asjatundjad. Sellel hooajal kutsun lisaks professionaalidele saatesse külla ka mitte selle ala otseseid spetsialiste, vaid ärksaid inimesi, kes on mingi teemani, mida arvan vajalikuks käsitleda, jõudnud läbi oma isikliku, inimliku kogemuse. Tänane saatekülaline on Peep Vain, ilmselt kõigile teada kui armastatud enesearengu- ja ärikoolitaja ning raamatu "Kõige tähtsam küsimus" autor.
Saatejuht on Katrin Saali Saul.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.