Möödunud aastal otsustas kirjastus Oxford University Press, et aasta sõna tiitli peab pälvima ingliskeelne väljend brain rot. Kirjastuse andmetel kasutati ingliskeelset väljendit esmakordselt juba 19. sajandil, ent selle kasutus tõusis märkimisväärselt just viimase aasta lõikes, mil üha rohkem hakati arutlema sotsiaalmeedia liigkasutamisest tingitud mõjude üle.
Uudist kajastati 2024. aasta lõpus aktiivselt mitmes Eesti meediaväljaandes, aga ka sotsiaalmeedias, kus muuhulgas pakuti, kuidas võiks väljend kõlada eesti keeles. Vastete seas võis kohata näiteks ajumädanikku, ajumäda, ajukõdu aga ka ajuvammi. Neist viimane, ajuvamm, jõudis kärmelt ka EKI ühendsõnastikku, kus seda seletatakse kui "inimese mõtlemisvõime ülimat mandumist, mida põhjustab sisutu, mõttetu, harilikult veebis ringleva info pidev tarbimine." Tartu Ülikooli sotsiaalteadlaste läbi viidud slängikorjest nähtus, et mõned noored kasutavad väljendit ka tähistamaks käitumismustrit, kus inimesel on kinnismõte teatud teema, näiteks filmi või telesaate, suhtes.
Ent ajumädaniku kasutus ei piirdu pelgalt inimese vaimse või käitumusliku seisundi kirjeldamisega. Sõna võib tähistada ka absurdihuumoriga seotud internetisisu. Ajuvammilikud naljavideod on andnud hoogu mitmesuguste väljendite levikule, mida võib muuhulgas kohata ka eesti laste ja noorte kõnepruugis.
Üks selline on näiteks skibidi, mis on tuttav ilmselt nii mõnelegi õpetajale ja lapsevanemale. Väljendit hoogustas 2023. aastal loodud YouTube'i saade, mille peategelaseks on üks laulva mehe peaga WC-pott. See, mida skibidi täpsemalt tähendab, selgub kontekstist, kuid üldjoontes leitakse, et tegemist on tühisõnaga. Ajuvammiliku hõnguga väljendite hulka kuuluvad ka näiteks sigma (mida kasutatakse n-ö kõva venna, aga ka millegi laheda tähenduses), rizz (mis on lühendvorm sõnast karisma) ja Ohio (mis tähendab midagi veidrat).
Nii nagu moetrendid tulevad ja lähevad, nii ka internetitrendid, mistõttu ei saa kindlalt väita, et nimetatud väljendeid võtavad tänapäeva lapsed kaasa ka täiskasvanuikka!
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.