Ajaloolane Kalle Kroon: "Toompea loss oleks jäänud ajastu mõistes eesti rahvuspataljoni valvata ja hallata ka siis, kui Rootsi oleks sõja võitnud ja oleks saabunud rahu."
Avafotolt, millel on Gadebuschi lahingus osalenud Rootsi kindralkortermeister Rommeli maalitud pilt, saame Kalle Krooni sõnul aimu, missugused nägid välja ka Tallinna garnisonipataljoni eestlastest sõdurid: juuksed olid seotud tagant patsi ja kaetud mustast riidest juuksepaunaga.
Eestlaste ajaloo seisukohast oli Kalle Krooni hinnangul üks tähtsamaid arenguid Tallinna alalise garnisonipataljoni moodustamine 1706.a. Nimelt olid pärast Narva langemist 1704.a sealt välja pääsenud Järva-, Lääne- ja Virumaa maarügementide sõdurid koondatud Tallinnasse.
Tartu ja Narva ja suur osa Eestimaast olid langenud Vene vägede kätte 1704. aastal. Pärnu, Kuressaare ja Tallinn langesid 1710. aastal. Aastatel 1705-1710 käis otsustav sõjategevus Eestist väljaspool.
Kalle Kroon räägib ka Lesnaja ja Poltava lahingust, milles sai surma ja langes vangi palju saarlasi, ja Tallinna langemisest.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Maris Tombach.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.