Kultuuriloolane Raimo Raag: "Kaebajad olid Vormsilt, kuus Vormsi talumeest istusid paati ja purjetasid üle Läänemere, et kuningale kaevata, et nende õigusi rikutakse."
Rannarootslased said aru, et nende rootsi keel pole päris seesama, mis Rootsi rootslastel on, ja otsustasid Stockholmis olles kõrtsis abi paluda. Mis nendega edasi juhtus, kuulake palun saatest. Kaebajamehed, nagu ütleb Raimo Raag, äratasid Stockholmis tohutut tähelepanu, nii et neist tehti isegi ajalehe tarvis pilti! See juhtus 1860. aastatel.
Vormsilased Rootsis kuningale kaebekirja viimas. Autor/allikas: Põhjamaade kultuuripärandi digikogu Alvin
794. loos räägib Eesti Teaduste Akadeemia välisliige Raimo Raag rootsi keelest ja kirjakultuurist Eestis, sealhulgas ka Laiusel kuningas Karl XII auks kirjutatud ja esitatud ooperist.
Raimo Raag Autor/allikas: Piret Kriivan/ERR
Rootsi sõjaväe keelest, sellest ka et Rootsi ohvitser pidi eestlaste üksuses oskama eesti keelt, on rääkinud ajaloolane Kalle Kroon. Kuulake siit.
Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Kätlin Maasik.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Maris Tombach.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.