Ajaloolane Küllo Arjakas: "Nõukogude õhudiviisidele anti lahingukäsk hävitada vastase laevad Tallinna sadamas ja sadama ehitised ning pommitada linnas sõjatööstuslikke objekte."
Tallinna Linnaarhiivi juhataja Küllo Arjakas tõdeb saates, et Nõukogude pommirünnak oma sõjalist eesmärki ei täitnud. Sadama ja raudteetaristu asemel hävis suur osa Tallinna vanalinnast ja kesklinnast, sealhulgas teater Estonia, Niguliste kirik ja Harju tänav said väga tugevalt kannatada või hävinesid, umbkaudu 40% elamispinnast hävines.
Sellel päeval hukkus pommitamisel 586 eestlasest eraisikut ja 121 Nõukogude sõjavangi. Militaarsetest kaotustest nimetab Küllo Arjakas Saksa poolelt 50 hukkunud Saksa sõjaväelast ja vähemalt 65 haavatasaanut ja Punaarmee õhujõududes jäi teadmata kadunuks 11 pommituslennukit kokku 53 meeskonnaliikmega.
Saates on juttu märtsipommitamise sõjaplaanidest ja tegelikkusest ja seejärel ka suurpommitamise järel sündinud linnalegendidest.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Maris Tombach.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.