Luu-arheoloog Martin Malve: "Laskevigastused mitme mehe koljul ja jäsemetel köitsid kohe tähelepanu ja viisid meid arusaamani, et tegemist on mingi lahingu matmispaigaga; ja varasemaid sõjasündmusi raalides ning arvestades asjaolu, et matmispaik on väga lähedal kohale, kus linn sunniti alistuma, jõudsime järeldusele, et tegemist on põhjasõja-aegsete ühishaudadega."
Tartu Ülikooli arheoloogia doktorant luu-uurija Martin Malve räägib kõige suuremast avastatud põhjasõja-aegsest sõdurite matmispaigast nii Eestis kui ka kogu Baltikumis.
See avastati 2021. a Tartus Supilinnas keskaegse linnamüüri lähedal Oa tänava all maapõues. Kaevamiste käigus tuvastati neli ühishauda, millesse on maetud nii vene, rootsi kui ka eesti mehi. Mida kõike matmispaiga leiuainese, luustike vigastuste ja matmisviisi põhjal järeldada saab, sellest räägibki Martin Malve saates.
Martin Malve linnakaistjate ühishaua juures Autor/allikas: TÜ / Andres Tennus
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Maris Tombach.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.