Professor Pärtel Piirimäe: "Skytte ideaalid sobisid hästi ka siis, kui rahvusülikooli hakati tegema!"
Hästi sobis Pärtel Piirimäe sõnul Skytte arusaam, et haridus pole mitte ainult väljavalitute või jõukate privileeg, vaid et ühiskonna seisukohast on hästi oluline hariduse võimaldamine kõigile kihtidele, kõikidele andekatele lastele.
Pärtel Piirimäe Autor/allikas: Piret Kriivan
Tartu Ülikooli mõtteloo professor Pärtel Piirimäe räägib saates Eesti jaoks olulisest Rootsi ühiskonna- ja riigitegelasest: Liivimaa kindralkubernerist, kuningas Gustav II Adolfi nõunikust Johan Skyttest - Tartu Ülikooli rajajast. Kuidas õnnestus mehel, kellel polnud sünnipärast aadlitiitlit, Rootsi riigis karjääri teha, missugused olid Liivimaa kindralkuberneri kohustused Liivimaal ja missuguste tõekspidamiste järgi tehti Tartusse 1632. aastal ülikool?
Gustav II Adolfi nõuniku Johan Skytte mälestusmärk Tartus Autor/allikas: Mati Kark/ERR
Professor Pärtel Piirimäe räägib varamusaates sellest, kuidas teadussaavutused Euroopast koos õppejõudude ja tudengitega Tartusse jõudsid. Kuulake siit.
Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Kätlin Maasik.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena esmaspäeviti kell 23.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Kätlin Maasik.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.