Mõtteloo professor Pärtel Piirimäe(fotol): "Kõik see, mis me näeme Euroopa teaduses 17. sajandil, peegeldus väga selgelt ka siin Eesti- ja Liivimaa kultuuri- ja teadusloos."
Rootsi võimu lõpuperioodil, kui Tartu Ülikool taasavati, jõudsid professor Piirimäe sõnul siia hoopis uutlaadi ideed: kartesiaanlik loodusfilosoofia, newtonlik filosoofia, moodsamad astronoomilised ideed ja Koperniku maailmavaade, moodsad meditsiini ideed, kus hakati loobuma antiiksetest kehavedelike ideedest ja tulid asemele kaasaegsed ideed vereringest ja hakati laipu lahkama.
Tartu Ülikooli professor Pärtel Piirimäe räägib saates sellest, kuidas teadussaavutused Euroopast koos õppejõudude ja tudengitega Tartusse jõudsid. Juttu on ka sellest, kuidas õppetöö ülikoolis korraldatud oli, kui vaba oli mõttevahetus ülikoolis, kas ja kui palju tunti huvi ka maarahva, tema ajaloo ja kultuuri vastu ja kui oluline on ülikooli rajamine Rootsi ajal justnimelt Tartusse kogu Eesti loos.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Kätlin Maasik.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.