Arheoloog Ain Mäesalu: "Kerkib ikkagi küsimus, kas need olid ainult lood, mida tšuudi või soome-ugri rahvalaulikud laulsid ja mis sattusid ka bõliinadesse või oli ikkagi ka isikuid?"
Sellele küsimusele, nagu ka pealkirjas esitatud küsimusele Kalevipoja isakodu kohta, vastab Tartu Ülikooli arheoloog Ain Mäesalu saates. Ain Mäesalu sõnul on piisavalt selliseid arheoloogilisi materjale ja tegelikult ka rahvaluulet ja kirjalike allikate materjale, mille põhjal seda küsimust on võimalik edasi arendada!
Ain Mäesalu Autor/allikas: Piret Kriivan/ERR
Iru linnamäel (avafotol) oli muinaseestlaste pronksiaja asulakoht. Asustuse ajalugu ulatub tagasi kolmandasse aastatuhandesse eKr. Linnusel on jälgi Peeter Suure merekindlusest ja II maailmasõja aegsetest kaevikutest. 1937. a paigutati Iru linnusesse Kaitseliidu Iru kompanii.
Iru linnamägi on kandnud rahvasuus ka Linnapära nime. Iru linnamäge on korduvalt mainitud eeposes "Kalevipoeg". Kas Irus võiks olla ka Kalevipoja sünnikodu?
Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Kätlin Maasik.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena esmaspäeviti kell 23.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Maris Tombach.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.