Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.
Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist:
Eesti lugu. Väljarändajad ja põgenikud
Väljarändajad ja põgenikud
Saatesarja "Eestlased maailmas" avasaates räägib Tallinna Ülikooli Ajaloo instituudi teadlane filosoosfia doktor Aivar Jürgenson (fotol), millal, kui palju ja miks eestlased on Eestist mujale maale elama asunud.
Eestlaste esimene suur väljaränne algas 1850. aastatel. Järgneva poole sajandi jooksul tekkisid eesti asundused Loode-, Põhja- ja Kesk-Venemaal, Siberis, Kaug-Idas, Kaukaasias, Krimmis, Volgamaal ja mujal. 19. ja 20. sajandi vahetusel rändasid mitmed Venemaale asunud eestlased edasi Ameerika Ühendriikidesse ja Kanadasse. Palju eestlasi lahkus välismaale ka 1920. aastate teisel poolel. Suur eestlaste väljaränne toimus Teise maailmasõja ajal. Aastatel 1939-1944 põgenes Eestist Saksamaale ja Rootsi 70 000 eestlast. Ka pärast Eesti taasiseseisvumist 1991. aastal on eestlasi lahkunud mitmesse riiki. Esimeses saates räägib

Eestlased ja eesti keel välismaal.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud.
Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm.
Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Maris Tombach.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.