1530. aastal kutsus Saksa-Rooma keisririigi pea keiser Karl V Augsburgis kokku riigipäeva, et muuhulgas arutada ka wittenberglaste arusaamu usuõpetusest ja kirikust ning lepitada katoliiklased ja reformaatorid. Augsburgi usutunnistusega püüti keisrit veenda selles, et wittenberglased esindavad samuti katoliku kirikut ning seda, et reformid, mida tahetakse läbi viia, ei ole katoliku kiriku vastased. Kuigi reformatsioon oli alanud katoliku kiriku uuendustaotlusena, oli tekkimas uus kirik. Katoliku ja protestantliku kiriku erinevatest ja sarnastest arusamaadest ning sellest, kuidas kõik see kokku eestlast mõjutas, räägib kirikuloolane Riho Saard seekordses saates.
Isikuseletusi saatest:
Martin Luther
(sünninimi Martin Luder; 10. november 1483 – 18. veebruar 1546) oli saksa kristlik teoloog ja augustiini munk, kelle seisukohtadest sai alguse reformatsioon . Martin Lutheri kõige tuntum ja levinum kirjutis on "Väike katekismus".
Karl V
(1500 1558) oli Saksa-Rooma riigi valitseja, kelle ajal jõudis Habsburgide dünastia oma võimsuse tipule. Karl V impeeriumi kohta võib öelda, et selle territooriumil ei loojunud päike kunagi. Karl V oli katoliikluse kindlameelne kaitsja.
Philipp Melanchthon
( 1497- 1560,) oli saksa humanist, Martin Lutheri sõber ja kaaslane. Melanchthoni koostatud Augsburgi usutunnistus on väga tähtis kirjutis luterlikus kirikus.
Aquino Thomas
ehk Thomas Aquinost (1225 – 1274 )oli katoliiklik skolastiline teoloog ja filosoof. Katoliku kirik peab teda oma suurimaks teoloogiks ja katoliku õpetuse arendamisse antud suure panuse tõttu kanoniseeriti Aquino Thomas 1323. aastal pühakuks. Tema peateos "Teoloogia summa" on mõeldud teoloogiaõpikuks algajatele ja sisaldab oma aja katoliikliku teoloogia tähtsamad õpetused.
Teiste ministeeriumide hulgas otsib haridus- ja teadusministeerium palavikuliselt kärpekohti, et nn nulleelarvega ažuuri saada. Laiemat kõlapinda on saanud plaan kärpida Hiiumaa ametikooli õppekavu ja kolida kool Suuremõisa lossist mujale.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.