Arheoloog Ain Mäesalu: “Maailma erinevates muuseumites leidub küll kokku umbes paarkümmend nii rauast sepistatud kui ka pronksist valatud üsna algelist püssi, aga valdav osa neist on saadud juhuleidudena ja on seega väga raskesti dateeritavad. Tavaliselt paigutatakse nimetatud tulirelvi oletamisi 14. sajandi lõppu – 15. sajandi esimesse veerandisse.“
Täpsemalt dateeritute seas on Saksamaalt Tannenbergi linnuselt leitud pronkspüss ja Otepää püss. Otepää püssist, esimestest tulirelvadest 14. sajandil kuni 16.sajandini, kui tulirelvandus kiiresti ja laialdaselt levima ja arenema hakkas, räägimegi. Juttu tuleb nii käsitulirelvadest: püssidest ja püstolitest kui ka suurtükkidest, mida 16.sajandi sõdades juba kasutati. Teadaolevalt juba 14.sajandi lõpus ostis Tallinna raad linna kaitseks ühe väiksema suurtüki. Kes olid esimesed relvameistrid, relvaomanikud? Missuguseid relvi kasutati tannenbergi(grünwaldi) lahingus?
Haapsalu püss
Tallinna haakpüss
Tartu haakpüss
LISAMATERJAL:
Saates oli juttu teiste tulirelvade seas ka musketitest ja kuulake siin katkendit 1978. aastal salvestatud raadiokuuldemängust kõige kuulsamatest musketikandjatest ehk prantsuse musketäridest, kes viisid Buckinghami hertsogile sõna Prantsusmaa kuningannalt. Ja d` Artagnan jõudis kohale!
Kuula siit:[flowplayer]/saade/pildid/saade_16/MUSKETARID.mp3[/flowplayer]
Osades: Lembit Ulfsak (D'Artagnan); Andres Ots (Athos); Jüri Karindi (Porthos); Hans Kaldoja (Aramis); Olev Eskola (Kuningas); Helle-Reet Helenurm (Kuninganna); Gunnar Kilgas (Buckinghami hertsog); Aarne Üksküla (Kardinal Richelieu); Liina Saari (Constance Bonacieux),. Lavastaja Astrid Relve. Laulavad Jaan Arder ja ansambel Apelsin.
Tulirelvade vastu oli tarvis tugevamaid kaitserajatasi. Tallinna bastiondiest rääkis emeriitprofessor rein Zobel 2007.aasta saates.
Kuula veel Ain Mäesalu saateid:
Relvad. OdaRelvad. MõõkOtepää püssOtepää püss II
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.