Sel ajal kui 16. sajandi kolmanda kümnendi alguses esimesed evangeelsed jutlustajad Liivimaale jõudsid, peeti Saksamaal veel suuri vaidlusi, kuidas peaks uskuma. Mis on Augsburgi usutunnistus ja kui palju on selles Martin Luhteri seisukohti? Kuidas uued tõed Liivimaale jõudsid? Vastused annab EELK Usuteaduse Instituudi ja Helsinki ülikooli kirikuajaloo õppejõud Riho Saard (pildil). Saates on põhjalikumalt juttu ühest peamisest vaidlusalusest küsimusest: armualaua sakramendist ehk Püha õhtusöömaaja tähendusest katoliiklastele ja reformaatoritele.
Sõna- ja isikuseletusi saatest:
Apoloogia
- kaitsekõne süüdistuse vastu
Apostel
- ristusu , kristluse kuulutaja
Evangeelium
- üldnimetus uue testamendi 4 esimesele raamatule , mille sisuks on Jeesus Kristuse elu ja surma lugu, tema õpetused.
Hereetiline
- ketserlik
Kanooniline õigus
– kiriklikule juhtnöörile vastav õigus
Konfessioon
- usutunnistus
Liturgia
- religioosne kombetalitus, kindla korra järgi peetav jumalateenistus. .
Sakrament
- kiriku teatud püha talitused , mis vahendavad inimestele Jumala armu.
Philipp Melanchthon
(1497- 1560) oli saksa humanist, Martin Lutheri sõber ja kaaslane. Melanchthoni koostatud Augsburgi usutunnistus on väga tähtis kirjutis luterlikus kirikus.
Ulrich Zwingli
(1484 -1531, pildil) oli šveitsi usu-uuendaja, kelle õpetus levis üle Šveitsi. Hoolimata paljudest ühisjoontest oli Zwingli ja Lutheri õpetuse vahel selgeid erinevusi.
August Wilhelm Hupel
(1737- 1819) Liivimaa valgustajaks nimetatud saksa pastor ja kodu-uurija andis Põltsamaal välja esimest eestikeelset ajakirja Lühhike öppetus . pidas kirjavahetust korrespondentidega üle Eesti- ning Liivimaa, kogus andmeid Eesti maa ja rahva kohta selle töö tulemuena valmis Topographische Nachrichten von Lief- und Ehstland" ("Topograafilisi teateid Liivi- ja Eestimaalt"), sellega jäädvsutas ennast meie kutuurilukku.
Arnold Knüpfer
- (1777-1843) eesti keele ja rahvaluule uurija. Avaldanud töid eesti keele, mütoloogia ja ajaloo alal.
Saatesari "Võõrsil ja kodus" läheb külla seitsmele Kanada väliseesti perele ja uurib, millised need Tallinnast 6500 kilomeetri kaugusel elavad eestlased on.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.