Rootsi aja uurija Kalle Kroon: "Šeremetevi suure rüüsteretke eesmärk oli puhtal kujul imperiaalne. Rüüstamine oli ühtlasi ka terrorivahend, et tekitada hirmu, et veenda elanikke Vene jõu ülemuslikkuses. Sarnase 300 aasta taguse mustri leiame tänapäeva Venemaa sõjast Ukraina vastu."
Avafotol olev sulejoonis kujutab nelja valepäikese ja viie vikerkaarega halo, mida nähti Laiuse lossis 15. märtsil 1701.a. Valepäikesed liikusid piki vikerkaarte kaari. Kaks ülemist vikerkaart moodustasid topelt C tähe, mis oli ühtlasi ka kuningas Karl XII monogrammi kujutis.
Kalle Krooni hinnangul tegi Laiusel viibinud Rootsi pastor ülestähendusi ja seda sulejoonist kirikuraamatus võib pidada algupärandiks, mida on kujutatud hilisemates allikates.
Suur rüüsteretk augustis-septembris 1703.a. läbi poole Eesti kestis 28. augustist kuni 29. septembrini: rüüstati Virumaa, põletati maha Rakvere, siirduti Paidesse, Põltsamaale, Viljandisse; mis kõik põletati koos suure hulga küladega tuhaks. Kaasa võeti kõik väärtuslik, mida hävitada ei suudetud, aastail 1702-1703 küüditati kokku kuni 11 000 eestlast ja lätlast.
Kalle Kroon räägib saates ka suurele rüüsteretkele eelnenud lahingutest aastatel 1701, 1702 ja 1703.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Maris Tombach.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.