Ajaloodoktor Inna Põltsam-Jürjo: "Kui mõelda 17. sajandi peale, kui oli palju igasuguseid pöördelisi sündmusi, kui Euroopa sõdade tõttu liikus siia palju inimesi, siis see moepilt, mis puudutas lõikeid, stiile ja kangaid, võis olla ikkagi väga kirju, oleks tahtnud isegi näha!"
Tallinna Ülikooli vanemteadur Inna Põltsam-Jürjo räägib 732. loos sellest, kuidas ja kus 17. sajandi inimesed meelt lahutamas käisid, kus käidi söömas-joomas või lihtsalt suhtlemas. Mis oli inimesel seljas ja jalas, kust rõivamaterjal hangiti, kes rõivad õmbles? Kes otsustas, mis on moes?
Põnev oleks kiigata ka 17. sajandi tallinlase raamatukogusse, kus võis olla sadu köiteid raamatuid. Inna Põltsam-Jürjo sõnul oli palju raamatuid põhiliselt muidugi vaimulikel ja kirikuõpetajatel, sest nemad eristusid teistest hariduse ja hariduspüüdluse poolest. Lihtrahva hulgas raamat 17. sajandil veel päris tavaline ei olnud.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Maris Tombach.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.