Kui rääkida sugulussuhteid märkivatest sõnadest, siis üldteada on kindlasti tädi ja onu, ämm ja äi, minia ja väimees, aga kui tulevad mängu küdid, naod, näälud või kälid, siis ei pruugi enam teadmisi jaguda. Milline sõna siis keda tähistab?
Nimetatud sõnad on kõik seotud abiellumisega. Küdi märgib mehe venda ja nadu mehe õde, nääl aga naise venda ja käli naise õde. Murdekeeles võib tähenduste hulk veelgi laiem olla. Näiteks nääl on ka naiseõde ja kälid võivad olla nii vendade naised kui ka õdede mehed. Mitmeid eri hõimlasi tähistab eesti murretes ka nadu, näiteks abikaasade emasid teineteisele või venna naist.
Veidi tuntumatest sugulussõnadest võib veel nimetada lelle ja sõtset, mis märgivad üksnes isa venda ja isa õde, kui mõiste onu võib olla nii ema kui ka isa vend ja tädi nii ema kui ka isa õde.
Huvitava asjaoluna võib välja tuua veel nende sõnade päritolu. Nadu ja käli on ühed vanimad eesti keele sõnad, ulatudes uurali tüvevarasse. Nääl ja küdi on märksa nooremad, nendel on läänemeresoome päritolu. Meie omasõnadeks peetakse ka lelle ja sõtset.
Nii et tundkem siis oma sugulasi ja hõimlasi ilusate eesti sõnadega!
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.