Eesti keeles on igasuguseid väljendeid, mille abil oma tänu välja näidata. Tegusõna tänama ise on meil väga vana läänemeresoome keelte päritolu sõna. Huvitaval kombel tähendab eesti sõnaga tänama seotud soome tenho hoopis veetlust ja võlu, lummust ja mõju, nõidust ja nõiaväge…
Ent kui tulla tagasi eesti tänusõnade juurde, siis neist enim on levinud aitäh ja tänan. (Keelekorpuses esinevad need vastavalt ligi 295 000 ja 156 000 korda.) Harvem kasutatakse sõnu aitüma (korpuses esineb see ligi 2300 korda) ja aituma (354 korda).
Tänada saab ka väljenditega nagu suur tänu, suured tänud, palju tänu ja tuhat tänu. Ent oot, kas eesti keeles on tõesti kasutusel nii ainsuses suur tänu kui ka mitmuses suured tänud? Jah, nii see on. Keelekorpuse andmeil kasutatakse ainsuses väljendit suur tänu küll pisut rohkem (nimelt esineb seda korpuses ligi 47 000 korda). Mitmuses suured tänud esineb temast kolmandiku võrra vähem (ligi 32 000 korda).
Mitmuses väljendid tänud ja suured tänud võivad olla seotud inglise sõnaga thanks, kuid ei pruugi olla, sest mitmuses on neid tänamisviise kasutatud juba vähemalt 20. sajandi algusest saadik. Nagu 1931. aastast pärit lauses "Tänud Sulle kõige eest tänasel juubelipäewal", aga näiteks ka 1977. aastast pärit lauses "Nii et suured tänud kodumajandi meestele!". Viimane lause pärineb tekstist, kus on korraga kasutatud nii väljendit tänan, suur tänu kui ka suured tänud – niisiis vaheldatakse erinevaid tänamisviise vabalt ja loominguliselt.
Kokkuvõttes ongi eesti keel tänamisviiside poolest külluslik ning meil on palju võimalusi vaheldusrikkalt oma tänu välja näidata.
Loe ka artiklit "Kas suur tänu või suured tänud" Eesti Keele Instituudi keelenõuvakast.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.