Professor Pärtel Piirimäe(fotol): " Pikaajalised põhjendused sõdade algatamiseks olid ikkagi õiguslikud põhjendused Eesti- ja Liivimaale."
Professor Piirimäe: "Sellel perioodil (poolteist sajandit sõdu 16. ja 17. sajandil - toim) oli kogu aeg vähemalt üks võim, kes Eestimaad enda omaks pidas."
Igal üksikjuhtumil õigustati oma tegevust aga mitut moodi. Venemaa kasutas näiteks õigusrikkumise argumenti. Kui rootslasi süüdistati õigeusklike tagakiusamises Ingerimaal, siis see viitab professor Piirimäe hinnangul arusaamale, et Vene valitsejal oli õigus kaitsta õigeusklikke ka mujal maailmas.
Tartu Ülikooli mõtteloo professor Pärtel Piirimäe räägib saates, miks peeti varasuusajal niivõrd palju sõdu. Ja miks Eesti alal peaaegu pidevalt sõditi? Kas müüt heast Rootsi ajast teeb tagantjärele ka Rootsi sõjad õiglasteks sõdadeks?
Varamusaade Liivimaa sõdade puhkemisest ja Tartu maksust
Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Vivika Ludvig.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena esmaspäeviti kell 23.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Maris Tombach.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.