1681. aastal algas Liivimaal mõisate riigistamine. See levis üle kogu Rootsi riigi ja kestis kuni Põhjasõja alguseni. Kuidas oli reduktsiooni aeg seotud eesti talupojaga ja pärisorjuse küsimusega?
Rootsi kuningas Karl XI esitas nõuded pärisorjuse kaotamiseks 1681.a Liivimaal ja 1687.a Eestimaal. Nendest dokumentidest edaspidi pärisorjuse küsimuses lähtutigi. Tartu Ülikooli dotsent Marten Seppel (fotol): "Kui ei oleks olnud selget talupoegade olukorra paranemist, aktiviseerunud läbikäimist riigivõimudega ja selgelt levinud arusaama heast kuningast Kaarlist, kes aitab, siis kontseptsioon heast Rootsi ajast oleks olnud tuhmim."
Kas Poola aeg oli eestlastele hea aeg? Emeriitprofessor Enn Tarvel kõneleb siin. Emeriitprofessor Aleskander Loit Rootsi räägib huvidest Eesti- ja Liivimaal siin.
Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Vivika Ludvig.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena esmaspäeviti kell 23.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Maris Tombach.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.