Tartu rahuleping on 2. veebruaril 1920. aastal Eesti ja Nõukogude Venemaa vahel Tartus sõlmitud leping, millega lõpetati Vabadussõda, määrati Eesti idapiir ning Nõukogude Venemaa tunnustas Eesti Vabariigi iseseisvust. Tartu rahuleping on koostatud eesti ja vene keeles. Ülevenemaaline Kesktäitevkomitee ratifitseeris 4. veebruaril ja Eesti Asutava Kogu 13. veebruaril 1920. Ratifitseerimiskirjad vahetati Moskvas 30. märtsil 1920. ja sellest päevast hakkas leping kehtima. Räägib Tartu Ülikooli dotsent Ago Pajur.
Fotol Eesti Vabariigi delegatsioon rahu läbirääkimistel (vasakult): Asutava Kogu liige professor Ants Piip, Sõjavägede Ülemjuhataja Staabi ülem kindralmajor Jaan Soots, delegatsiooni juht välisminister Jaan Poska, Asutava Kogu liikmed Julius Seljamaa ja dr. Mait Püümann (Püümets). (Parikas/EFA)
EESTI LUGU SOOVITAB lugeda õigusajaloolase professor Peeter Järvelaidi artiklit Jaan Poskast ja Tartu rahust. LOE SIIT
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Maris Tombach.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.