"Kiigekultuur on Eestis väga vana: aastasadu on kiigeplatsid olnud üks külarahva meeliskohti, kus kokku saada ning suhelda. Seal on tantsitud, lauldud, räägitud juttu, oodatud kallimat ning muidugi kiigutud. Kiigeplatsid väärivad hiite, kalmete, ristipuumetsade ja teiste pärimuskohtade kõrval kindlasti säilitamist", jutustab Tartu Ülikooli doktorant Piret Pungas . Kui vana on kiigekultuur Eestis ja kuidas kiigekultuur, kiikumise traditsioonid on aja jooksul muutunud? Mis juhtus kiikumise kombega 20. sajandi alguses? Kuidas kiiguti ja kes kiikusid, kuidas valiti kiigeplatsi?
Sellest, kuidas kiike ehitada, räägib kiigemeister Martin Vodi(pildil) ja sellest, kuidas kiikumine inimesele mõjub ja mida meie kehas mõjutab, räägib Tartu ülikooli psühhofüsioloogia osakonna juhataja professor Jaanus Harro.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Maris Tombach.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.