Eesti iseseisvumist käsitleva sarja lõpetame ühe riigi jaoks kõige olulisemaga – riigi alustalaga: põhiseadusega, mille Asutav Kogu 90 aastat tagasi 15. juunil 1920. aastal vastu võttis. Põhiseadus sätestas Eestis riigikorrana demokraatliku vabariigi, mille kõrgeima võimu kandjaks oli rahvas. Esimese põhiseadusega sai Eesti väidetavasti maailma kõige demokraatlikuma riigikorralduse. Saatekülaline on Peeter Järvelaid (pildil).
"Kes on sinu õemehe äi sinule?" küsiti Ants Rästaselt, kui ta pärast Vabadussõda politseikooli õppima tahtis pääseda. Kui te vastust nüüd ise välja ei mõtle, siis kuulake palun Lembit Lauri saadet 1991. aastal ja samuti Ants Rästase mälestusi politseitööst iseseisvuse esimestel aastatel. Kuula siit
Põhiseadusest ja põhiseaduste preambulatest saab lugeda siit Ametilt jursit oli ka "Tuljaku"sõnade autor Karl Ferdinand Karlson (1875-1941), kes kirjutas ka näidendeid ja laulutekste ning mängis koguni Vanemuise etendustes kaasa. "Tuljaku" viisi on Miina Härma komponeerinud mitmest eesti rahvaviisist. "Tuljaku" algsetes sõnades on väike erinevus hilisemast: pulma ei palutud mitte Viru vanemat vaid mõisahärrat.
Saatesse valisime "Tuljaku" Karl Otsa esituses 1920ndatest aastatest.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.