Ajaloolane Eli Pilve: "1921. aastal avaldatud andmeil elas Nõukogude Venemaal ligi 300 000 eestlast. Tartu rahulepingu neljas artikkel võimaldas Eesti valdade ja linnade hingekirjas olnud isikutel või nende järeltulijatel opteeruda Eesti kodakondsusesse. Sama kehtis ka Vene kubermangude ja semstvote ning linnade hingekirjas olijaile, kellele anti võimalus astuda Vene kodakondsusesse. Rahvusriiki ülesehitades oli sellel punktil väga oluline roll ning umbes kolmandik Venemaa eestlastest soovis seda võimalust kasutada. Vene kodusõjaaegsete segaduste ja Nõukogude Venemaa võimude tehtud takistuste tõttu suudeti neist Eestisse opteerida ligi 40%."
Kuula lähemalt seekordses saates laupäeval 10. aprillil kell 13.05. Saatejuht on Piret Kriivan(fotol) Eesti kodanike opteerimisest on Eli Pilve ja Meelis Saueauk kirjutanud ajakirja Akadeemia 2009. 10 ja 11 numbrites.
Tamara Kase räägib, kuidas ta koos vanematega 1922. aastal läbi Venemaa Türgist Eestisse tagasi tuli. Kuula siit
Aleksander Vutt meenutab Vabadussõja lõpupäevi, venna piiri tagant koju naasmist ja elu pärast sõda. Kuula siit
Ooperilaulja Karl Ots taotles Eesti kodakondsust 1920. aasta mais, kui Peterburis sündinud poeg Georg oli paar kuud vana. Kuula Karl Otsa mälestusi 1920ndate aastate algust - ta meenutab teatris lavastusi alates 1920. aastatest, partnereid, ooperiajastu algust Estonias ja lavastajaid. (Eetris 1956.aastal)Kuula siit
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.