Hinnanguliselt elab väljaspool Eestit umbes 200 000 eesti juurtega inimest, see on Eesti rahvaarvuga võrreldes väga arvestatav hulk. Kanada viimase rahvaloenduse järgi pidas end Eesti päritolu olevaks 23 460 Kanada elanikku, neist 5550 märkis emakeelena eesti keele.
Küsitlused näitavad, et ligi 80% välismaal elavatest eestlastest soovib Eesti eluga kursis olla. Kui kursis ollakse aga Eestis väliseestlaste eluga? Saatesarja "Võõrsil ja kodus" viimases saates jagavad oma lugusid Kanada eestlased – Ellen Leivat, tema tütar Maaja Uukkivi ning tütretütar Eila Uukkivi.
Neiupõlvenimega Ellen Kiviloo sündis 2. detsembril 1941 Tartus. Elleni eestluse säilitamise teel mängis olulist rolli tema abikaasa Laas Leivat. Tulihingeline eestluse eestvedaja Laas pidas pikka aega Eesti Vabariigi aupeakonsuli ametit Torontos ning lahkus selle aasta jaanuaris. Elleni ja Laasi eluteed kulgesid paralleelselt teineteise lähedal nii Rootsis kui Kanadas, aga tõelise tutvuseni läks aega kuni keskkooli lõpuni. Põgenemise hetkel väga väikesel Ellenil puuduvad isiklikud mälupildid Eestist põgenemisest, tema esimesed teadlikud mälestused pärinevad Rootsist, kus tuli nii mõnigi kord hoolitseda vastsündinud õe eest. Kanadas osales Ellen organisatsiooni AKEN tegevuses, mis kogus suurte vanakraamimüükidega annetusi Eesti erinevate asutuste toetuseks.
Elleni tütar Maaja Uukkivi sündis Torontos 1974. aastal ning töötab värbajana ühe Kanada kindlustusfirma juures. Maaja lapsepõlv oli tänu vanematele väga eestimeelne ning vaatamata sellele, et Maajal pole olnud võimalik liiga tihti Eestit külastada, on ta Torontos eesti huvitegevusi tugevalt toetanud ja juhendab praegugi väiksemate tüdrukute gaidide rühma.
Maaja tütar Eila Uukkivi on sündinud 2008. aastal Torontos. 16-aastane neiu on saatesarja "Võõrsil ja kodus" noorim osaleja. Nagu ta emagi on Eila seotud gaidide tegevusega. Eesti keelt peab ta enda väikeseks saladuseks, naudib sellega kaasnevat tähelepanu ning sooviks väga lähiajal esimest korda elus Eestit külastada.
Saate autor on Ave-Marleen Rei, helirežissöörid Andres Olema ja Johannes Ek, muusikalise kujunduse autor Andres Olema, tekste loevad Lee Trei ja Leino Rei.
Kuulake reedel kell 19.05 või laupäeval kell 23.
Saatesari sai toetust üleilmse eestluse tegevuskavast ning välisministeeriumi üleilmse eestluse ja kultuuridiplomaatia osakonnalt.
1944. aasta septembris lahkus pealetungivate Nõukogude vägede eest Eestist üle 80 000 inimese. Järgnevate aastate jooksul jõudis neist umbes 17 000 Kanadasse, kus paljud kinnitasid kanda olulistel elualadel nagu meditsiin, arhitektuur, äri ning tegid edukaid karjääre. Selle kõige kõrvalt hoiti elus eesti keelt ja kultuuri. 2021. aasta Kanada rahvaloenduse järgi pidas end Eesti päritolu olevaks 23 460 Kanada elanikku (neist 5550 märkis emakeelena eesti keele).
Saatesari "Võõrsil ja kodus" läheb külla seitsmele Kanada väliseesti perele – igaühel neist on rääkida oma isiklik eestlaseks jäämise lugu. Saadetes saavad sõna need, kes pidid üle elama põgenemise ning rasked immigrandi-aastad, võõrsil sündinud ja kasvanud teise põlvkonna esindajad, kelle jaoks Eesti tundus kättesaamatus kauguses ning noored, kes elavad avatud maailmas, kus rahvuslik identiteet vajab uuesti mõtestamist.
Millised on need Tallinnast 6500 kilomeetri kaugusel elavad eestlased? Kas nad söövad kiluvõileibu ja tantsivad reilenderit? Mida on nad pidanud ohverdama, et eestlaseks jääda? Kuidas nad suhtuvad kodueestisse ja mille järele enim igatsevad? Neile ja paljudele teistele küsimustele saab vastuse Vikerraadio saatest "Võõrsil ja kodus".
Saate autor on Ave-Marleen Rei, helirežissöörid Andres Olema ja Johannes Ek, muusikalise kujunduse autor Andres Olema, tekste loevad Lee Trei ja Leino Rei.
Kuulake reedel kell 19.05 või laupäeval kell 23.
Saatesari sai toetust üleilmse eestluse tegevuskavast ning välisministeeriumi üleilmse eestluse ja kultuuridiplomaatia osakonnalt.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.