Kas nad söövad kiluvõileibu ja tantsivad reilenderit? Mida on nad pidanud ohverdama, et eestlaseks jääda? Kuidas nad suhtuvad kodueestisse ja mille järele enim igatsevad? Neile ja paljudele teistele küsimustele saab vastuse reedeti kell 19.05 Vikerraadios.
Läheme külla seitsmele Kanada väliseesti perele – igaühel neist on rääkida oma isiklik eestlaseks jäämise lugu. Sarja esimeses avavad oma kodumaast kaugel elamise kogemusi Asko Kütti, tema lapsed Toomas Kütti ja Katrin Kütti-Otsa ning Toomase lapsed Eva ja Mihkel Kütti.
Asko sündis 1926. aastal Petseris ning käis Tartus koolis. Praeguseks 98-aastane mees on elav ajalugu, kes on oma silmaga näinud nii Petseri suurpõlengut, Tallinna märtsipommitamist kui ka Dresdeni pommitamisele järgnenud tuletormi. Asko teekond Kanadasse viis läbi saksa sõjaväe ja Saksamaa, kus ta pärast haavatasaamist Ameerika vägede poolt kinni võeti ning 14 kuud vangilaagris veetis. Vangistusele järgnesid aastad erinevates saksa põgenikelaagrites kuni selgus, et Kanada on nõus vastu võtma ka endisi sõdureid. Ennast Kanadas ehitusvaldkonnas üles töötanud Asko pühendas vaba aja skautlusele ning eesti keele ja kultuuri säilitamisele. Saame teada, milliste salasõnumite läbi käis tema suhtlus Eestisse jäänud vanematega ning sedagi, milliseid väärtuslikke esemeid fotoalbumite vahel Eestist Kanadasse toimetati.
Asko poeg Toomas sündis 1956 Torontos, õppis tööstusinseneriks ning töötas majandus- ja ärivaldkonnas. 1959. aastal sündinud Katrin on õppinud kehakultuuri ning olnud algkooliõpetaja ja eripedagoog. Mõlemad pidid lastena läbima kõik eesti huvitegevused. Saame teada, milline on Toomase lemmikrahvatants ning milliseid eesti toite nad siiani teha oskavad ja naudivad. Lisaks tuleb juttu eesti koolist läbi aastakümnete, sest Karin on seal kaasa teinud nii õpilase kui õpetajana.
Toomase lapsed tulid ilmale Eesti jaoks murrangulistel aastatel. 1989 aastal sündinud Eva töötab Kanada autoklubi äripoes, 92. aastal sündinud Mihkel panustab Toronto linna kaubanduskoja tegemistesse. Mõlemad tõdevad, et eesti keele oskuse säilitamine on neile üsna suur väljakutse, sest igapäevast praktikat napib. Eesti sportlastele ja Eurovisiooni lauludele elavad nad siiski kirglikult kaasa ning Mihkel panustab ka uue Eesti Maja valmimisse.
Saate autor on Ave-Marleen Rei, helirežissöörid Andres Olema ja Johannes Ek, muusikalise kujunduse autor Andres Olema, tekste loevad Lee Trei ja Leino Rei.
Kuulake ka intervjuud "Vikerhommikus", kus Ave Marleen Rei vestleb VEMU arhivaari ja museoloogi Piret Noorhaniga. Vestlus on salvestatud läinud suvel Kanadas Ontarios.
Kuulake reedel kell 19.05 või laupäeval kell 23.
Saatesari sai toetust üleilmse eestluse tegevuskavast ning välisministeeriumi üleilmse eestluse ja kultuuridiplomaatia osakonnalt.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.