Lauri Vahtre: "Vabadussõja maailma-ajalooline tähtsus, kui väljenduda suurejooneliselt, seisnes eeskätt selles, et 1919. aastal rikuti ära punaarmee marss läände. See maailmarevolutsiooni ärarikkumine oli Eesti suurim teene!"
See, et punaarmee ei suutnud Eestit 1919. aastal ära võtta, tähendas Lauri Vahtre hinnangul seda, et Eesti sidus ja tõmbas ära osa punaarmee jõude ja punase Venemaa tung läände nõrgenes.
Koguteose "Eesti Vabadussõja ajalugu" koostaja ja üks autoritest, ajaloodoktor Lauri Vahtre räägib saates Eesti Vabadussõja lahingutest, Eesti riigi esimestest sammudest sõja olukorras, Vene valgete osast Eestis sõjas, Saaremaa mässust, maaseaduse mõjust sõja käigule jpm.
Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel algas sõda 105 aastat tagasi 28. novembril 1918. aastal.
Varamust saab kuulata saateid sarjast "Vabadussõda 90" nii vikerveebist kui ka raadiost, kordused on saatekavas ööl vastu neljapäeva täpselt südaööl. Kuulake siit saadet "Vabadussõda on alanud".
Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Kätlin Maasik.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Maris Tombach.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.