Kaasprofessor Marten Seppel: "Kui Rootsi suurriiklus sai alguse Eestimaa tulekuga Rootsi alla 1561. aastal, siis samamoodi võib öelda, et Rootsi suurriikluse langus sai alguse sellest algsest konfliktist Riia linnas 1696. aastal, kui kõik aeti Liivimaa kindralkuberi Erik Dahlbergi kaela, kes oli provintsis Vene tsaariga väga ebasõbralikult käitunud."
Venemaa ja Rootsi sõlmisid rahulepingu, mille rikkumises Peeter I Rootsit süüdistas ja talle kallale tungis, Tartumaal Kärdes 1661.a. Pärimuse kohaselt sõlmiti lepe Kärde mõisamaadel asunud Kärde rahumajakeses (avafotol). Maja palgid on suures osas uute vastu välja vahetatud. Rahumajake on kultuurimälestiste registris.
1697. aasta märtsis-aprillis reisis läbi suures näljahädas Liivimaa kõrgetasemeline Venemaa suur saatkond. Reis läbi Liivimaa kestis kokku üle kahe ja poole nädala. Riia oli esimene Euroopa linn, mida Peeter I oma elus nägi, esimene peatuskoht tema Euroopa-reisil oli aga Vastseliina.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Maris Tombach.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.