Ajaloodoktor Lea Kõiv: "Ei saa öelda, et Rootsi aja lõpuks oleks eestlastest saanud tõelised kristlased, see oli väga aeglane protsess."
Kui Tallinn andis ennast Rootsi kaitse alla 1561. a., siis oli Tallinna kirikuelu korraldus välja kujunenud: kiriku kõrgem ülem oli raad ja kirik jäi rae kontrolli alla ka pärast seda, kui Tallinn läks Rootsi koosseisu.
Tallinna Linnaarhiiv juhataja asetäitja Lea Kõiv räägib 738. loos sellest, kuidas arenesid Rootsi kuningavõimu, Tallinna linnavõimu ja Tallinna kiriku suhted 16. sajandi teisel poolel ja 17. sajandil. Juttu on müstikutest, uusprohvetlusest, sünkretismist; kirikuõpetajatest Andreas Sandhagenist ja Georg Müllerist.
Varamust Kirikuõpetajast ja esimeste säilinud eestikeelsete jutluste autorist Georg Müllerist on rääkinud varamusaates Toronto ülikooli professor Jüri Kivimäe. Kuulake siit.
Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Kätlin Maasik.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Maris Tombach.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.