Paarisuhe on kindlasti koht, kus inimesed võivad olla stressis, tugevate emotsioonide kütkeis, väsinud ja rahuldamata vajadustega ja selle saab meie "roomaja aju" oma automaatseid reageerimisviise seal täiega väljendada.
Selle asemel, et paarisuhtes lahkelt oma seisukohti väljendada, teise osapoole arvamusi huviga ära kuulata ja teha sõbralikult koostööd, hakatakse oma tõe ja õiguse nimel teist justkui ründama või siis püütakse mõttevahetust vältida ja põgenetakse või alistutakse domineerivama ja tugevama partneri survele.
Kuidas väljenduvad need toimetulekuviisid paarisuhtes? Pereterapeudid on kaardistanud inimeste automaatsete reageerimisviiside järgi 4 enamlevinud suhtetüüpi:
domineerija – alistuja
domineerija – vältija
domineerija – domineerija
vältija-vältija
Mis siis saab, kui kokku saavad "tiigritüüpi" domineerija, kes tugevalt seisab oma tõe ja õiguse eest ning "kilpkonnatüüpi" vältija? Mis juhtub suhtega, kus on kaks vältijat? Või kaks ülekompenseerivat võitlejahinge? Või aktiivne domineerija ja passiivne alistuja?
Kuulaja saab võimaluse mõelda, kui palju on sinu käitumises alistujat, kui palju vältijat ja kui palju oma tõekspidamiste eest võitlejat, kes võib oma tahtmise saamiseks teist ka rünnata (nii verbaalselt kui füüsiliselt). Millistes olukordades sa neid toimetulekuviise kasutad? Oled sa sellega rahul?
Milline on sinu suhte dünaamika – kas sa oled pingeolukorras pigem see, kes on aktiivsem pool või kipud sa alistuma või oled hoopis rohkem vältija, kes kilpkonna moodi tahaks olukorrast eemalduda oma kaitsva kilbi alla? Kui sa pole paarisuhtes, siis võid analüüsida end ka teistes olulistes suhetes – suhetes oma vanematega, sõprussuhetes või töösuhetes.
Milline oleks kõige elutervem mudel?
Saatejuht on Katrin Saali Saul. Saatekülaline on pereterapeut Julia Laanemets.
Saate helirežissöör Anna-Maria Kurrel.
Saates kõlab muusika:
Liia Laats ja Ervin Abel dialoog filmist "Siin me oleme"
Priit Pihlap ja Apelsin "Miks Vaikid"
Hellad Velled "Käest mind pillasid sa"
Singapur "Võõraks jäid"
Kirjad ja küsimused on oodatud aadressile peresaade@err.ee
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.