Pole mõtet olla võltspositiivne ja pigistada silma kinni elu rasket külje osas, aga samas võiksime ka rasketel aegadel tunda, et elus on siiski ka midagi head. Paljudele meist tundub, et kui on raske aeg, siis on rõõmustada või positiivseid tundeid tunda peaaegu et võimatu. Aga rõõmu kõrval on veel mitmeid teisi häid tundeid - tänulikkus, sügav sisemine rahu, huvi, lootus, uhkus, lõbustatus, inspiratsioon, imetlus, vaimustus, armastus. Kas neid võiks oma ellu lubada ka siis, kui olud on keerulised?
Igapäevases elus (mitte kriisisituatsioonis) on meil neutraalseid või positiivseid hetki tavaliselt rohkem kui negatiivseid, aga need head hetked libisevad paljudel meist üldisesse heaoluseisundisse jälge jätmata justkui nagu mööda teflonpinda alla, samas kui negatiivne jääb kui takjapaberisse kinni. Sageli mõjutavad need ebameeldivad hetked meie enesetunnet ja vaimuseisu tugevamalt kui head hetked.
Kuulaja saab võimaluse mõtiskleda, millistest tunnetest see lai ja hägus mõiste – hea vaimne seisund – üldse koosneb?
Soovi korral saab teha ühe testi, millised on sinu igapäevaelu kandvad emotsioonid. Sa saad uurida oma emotsioone, eriti just meeldivaid emotsioone. Millal ja milliseid meeldivaid tundeid Sa koged? Kas üldse koged?
Mida ütlevad teadusuuringud selle kohta, milline peaks olema meeldivate ja raskete emotsioonide omavaheline suhe, et me saaksime öelda – mul on hea olla!
Oma emotsionaalse seisundi testi inglisekeelne originaalversioon on leitav siit!
Saatekülaline on pereterapeut Marlen Tammsaar-Ojamets. Saatejuht on Katrin Saali Saul. Saate helirežissöör Anna-Maria Kurrel.
Kirjad ja küsimused on oodatud aadressile [email protected]
Saates kõlab muusika:
Curly Strings & Estonian Voices - Mul on hea
Helin-Mari Arder - Väike päike
Jaak & Mart Johanson - Tuhat tänu
Anne Veski - Ei kustu lootus
Ta lendab mesipuu poole - Ühendkoorid, XXVII Laulupidu (2019)
Ain Tammeson ja Nemo - Armastus on see
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.