Saate teema on Liibüa ajalugu ja poliitika viimase viiekümne aasta vältel, mil selles Põhja-Aafrika kõrberiigis on valitses "Vennalik Juht" Muammar Gaddafi (1942-2011).
Räägime loo Liibüa vabanemisest Itaalia ülemvõimu alt ja tõusust maailma üheks suurimaks naftariigiks ning sellest, kuidas kõrbepoisist koloneliks tõusnud Gaddafi ambitsioonid ja hullus tõid kaasa nii Liibüa tõusu kui ka languse. Taas on see lugu hullust diktaatorist, tema hundikarjana tegutsevast perekonnast, ning võimu laostavast mõjust inimhingele. Ning mis kõige hullem, diktaatori kukutamise ja tapmisega ei kaasnenud demokraatia ja õitsengu taastulemist, vaid hoopis kodusõda, mis kestab tänaseni.
Muammar Gaddafi noorena Autor/allikas: Wikipedia
Kõlab Liibüa riigi hümn Ya Beladi! ("Oh, kodumaa!") ning Lionel Richie ja Michael Jacksoni pala We are the World (1985).
Saate autor on Martti Kalda. Helipuldis on Maris Tombach. Saatesarja "Hommikumaa vägevad" neljanda hooaja esimene saade on eetris 29. juunil kell 14.05.
Muammar Gaddafi tänavakunst Autor/allikas: Wikipedia
Lugemissoovitused: * Muammar Al Gathafi. The Green Book. London: Amazon. * Geoff L. Simons. Libya and the West. From Independence to Lockerbie. Oxford: I. B. Tauris 2004. * John Wright. History of Libya. London: Hurst 2010. * George Joffé. North Africa's Arab Spring. London: Routledge 2012. * Dirk Vanderwalle. A History of Modern Libya. Cambridge: Cambridge University Press 2012. * Alison Pargeter. Libya. The Rise and Fall of Qaddafi. London: Yale University Press 2012. *Jean-Christophe Brisard, Claude Quétel. Diktaatorite lapsed. Nende elu ja saatus. Tlk Madis Jürviste. Tallinn: Kunst 2015.
Martti Kalda kõneleb Aasia võimuperekondadest, kroonitud ja kroonimata keisritest ja kuningatest. Neist, kes juba surnud või võimu kaotanud ning teistest, kes endiselt troonil. Ka mõnest diktaatorite ja poliitikute perekonnast, kes ise võimuredelit mööda püünele roninud. Ning teistestki tegelastest, kelle elusaatus ja tegemised Hommikumaa ajalugu, kultuuri ja poliitikat mõjutanud või mõjutamas.
Saatesari "Hommikumaa vägevad" kõneleb Aasia võimuperekondadest, kroonitud ja kroonimata keisritest ja kuningatest. Neist, kes juba surnud või võimu kaotanud ning teistest, kes endiselt troonil. Ka mõnest diktaatorite ja poliitikute perekonnast, kes ise võimuredelit mööda püünele roninud. Ning teistestki tegelastest, kelle elusaatus ja tegemised Hommikumaa ajalugu, kultuuri ja poliitikat mõjutanud või mõjutamas. Saatesarja autor on Martti Kalda.
"Hommikumaa vägevate" IX hooaja keskmes on saladused, salaseltsid, salamõrvarid ja salaagendid. Kõlab üheksa idamaist lugu isikutest ja ühendustest, kes soovisid jääda varju, ent tegutsesid sellegipoolest kindlakäeliselt oma sihi nimel, ning mõjutasid või mõjutavad seeläbi ajaloo kulgu ja poliitikat. Martti Kalda uurib, mis asjaoludel nad loodi ja tegutsesid ning paljastab, mäherdused olid inimesed suurte saladuste keskel ja taga. "Need on põnevad lood erilistest inimestest, kelle elusaatusele teid raadio vahendusel kaasa elama kutsume," ütles Martti Kalda.
Üheksas hooaeg on eetris teisipäeviti kell 14.05 alates 1. juulist 2025. Saate autor on Martti Kalda, helirežissöör Maris Tombach.
Varasemate hooaegade "Hommikumaa vägevate" saated on järelkuulatavad Vikerraadio lehelt siit, ERRi arhiivist või Jupiterist.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.