Saate teemaks on maailma viimase kristliku keisri, Etioopia kuningate kuninga, neegus Haile Selassie I (1892-1975; võimul regendina 1916-30; keisrina 1930-74) elusaatus.
Etioopia pärimuse kohaselt oli ta Iisraeli kuningas Saalomoni (võimul u 970-930 eKr) ja Seeba kuninganna otsene järglane, viimane 225st keisrist, kes valitsesid Etioopiat ligi 3000 aastat. Etioopia elanikele oli ta kuningate kuningas, Jumalast väljavalitu ning Moosese Seaduselaeka kaitsja, ent Jamaikalt alguse saanud rastafari usuliikumise järgiate arvates Piiblis lubatud Messias, Jumala sõnumitooja ja Jeesus Kristuse kehastus.
Haile Selassie
Lugemissoovitused: * Harold G. Marcus. A History of Ethiopia. University of California Press 2002. * Anthony Mockler. Haile Selassie's war. New York: Olive Branch Press 2003. * Ryszard Kapuscinski. The Emperor: Downfall of an Autocrat. Penguin Classics 2006. * Indrek Jääts. Aafrika kivine südamik: reismärkmeid Etioopiast. Go Grupp 2013. * Asfa-Wossen Asserate. King of Kings. The Triumph and Tragedy of Emperor Haile Selassie I of Ethiopia. Haus Publishing 2017.
Haile Selassie ja Elizabeth II 1965. aastal
Saates kõlab keiserliku Etioopia hümn "Ityopya hoy des ybelish!" ("Etioopia, ole õnnelik!"), mis oli kasutusel 1930-74, ning Bob Marley superhitt "Iron Lion Zion" (1973/92), mis pühendatutud Etioopia keisrile.
Saate autor on Martti Kalda. Helipuldis on Maris Tombach. Saatesari on eetris alates 29.06.2019 suvistel laupäevadel kell 14:05.
Varasema kahe hooaja (2017 ja 2018) "Hommikumaa vägevate" saated on järelkuulatavad Vikerraadio lehelt või ERR arhiivist.
Keiser ja KennedyEtioopia dollarHaile SelassieEtioopia lipp
Martti Kalda kõneleb Aasia võimuperekondadest, kroonitud ja kroonimata keisritest ja kuningatest. Neist, kes juba surnud või võimu kaotanud ning teistest, kes endiselt troonil. Ka mõnest diktaatorite ja poliitikute perekonnast, kes ise võimuredelit mööda püünele roninud. Ning teistestki tegelastest, kelle elusaatus ja tegemised Hommikumaa ajalugu, kultuuri ja poliitikat mõjutanud või mõjutamas.
Saatesari "Hommikumaa vägevad" kõneleb Aasia võimuperekondadest, kroonitud ja kroonimata keisritest ja kuningatest. Neist, kes juba surnud või võimu kaotanud ning teistest, kes endiselt troonil. Ka mõnest diktaatorite ja poliitikute perekonnast, kes ise võimuredelit mööda püünele roninud. Ning teistestki tegelastest, kelle elusaatus ja tegemised Hommikumaa ajalugu, kultuuri ja poliitikat mõjutanud või mõjutamas. Saatesarja autor on Martti Kalda.
"Hommikumaa vägevate" IX hooaja keskmes on saladused, salaseltsid, salamõrvarid ja salaagendid. Kõlab üheksa idamaist lugu isikutest ja ühendustest, kes soovisid jääda varju, ent tegutsesid sellegipoolest kindlakäeliselt oma sihi nimel, ning mõjutasid või mõjutavad seeläbi ajaloo kulgu ja poliitikat. Martti Kalda uurib, mis asjaoludel nad loodi ja tegutsesid ning paljastab, mäherdused olid inimesed suurte saladuste keskel ja taga. "Need on põnevad lood erilistest inimestest, kelle elusaatusele teid raadio vahendusel kaasa elama kutsume," ütles Martti Kalda.
Üheksas hooaeg on eetris teisipäeviti kell 14.05 alates 1. juulist 2025. Saate autor on Martti Kalda, helirežissöör Maris Tombach.
Varasemate hooaegade "Hommikumaa vägevate" saated on järelkuulatavad Vikerraadio lehelt siit, ERRi arhiivist või Jupiterist.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.