
Poisiklutina liinibussis kontserte andnud ja preestrirüüst unistanud Ott Leplandist sai hoopis täht meie muusikataevas.
13.07
Saate teema on Maroko kuningriigi saatus 20. sajandi algusest tänapäevani. Mis maa see on seal Aafrika nurgas, mida uhuvad Atlandi ookeani lained? Kas see on euroopalik islamimaa või tükike Araabiat Aafrikas?
Maroko kuningriiki valitseva Alaviidide dünastia esivanemateks on väidetavasti islami prohvet Muhamedi tütar Fatima ja väimees Alī järglased. Samas on nende geenides ka tubli annus berberi hõimlaste ja neegerorjade, juutide ja eurooplaste verd. Vaatame Maroko arengut kolme kuninga, Mohammad V (1927-61), Hassan II (1961-99) ja Mohammad VI (alat 1999) valitsusajal.
Avafoto: Casablanca konverents 14.-24.01.1943, kus toimus kohtumine USA presidendi F.D.Roosevelti ja UK peaministri Winston Churchilli vahel. Kohal oli ka Maroko kuningas Mohammad V ja Vaba Prantsuse vägede juht Charles de Gaulle. Otsustati alustada Atlandiülest koostööd ja sõdida Saksamaa-Itaalia-Jaapani vastu seni, kuni nood "tingimusteta alistuvad".
Lugemissoovitused:
* Friedebert Tuglas. Reiskirjad. Teekond Hispaania. Teekond Põhja-Aafrika. Tallinn: Eesti Riiklik Kirjastus 1961.
* Jamil M. Abun-Nasr. A History of the Maghrib. New York: Cambridge University Press 1975.
* Leonora Peets. Maroko taeva all. Tallinn: Olion 1997.
* Stephen O. Hughes. Morocco under King Hassan. Reading: Ithaca Press 2001.
* Malika Oufkir, Michele Fitoussi. La prisonniere: Twenty Years in a Desert Gaol. Trans. R. Schwartz. London: Bantam Books 2001.
Saates kõlab Maroko hümn al-Našīd aš-Šarīf ("Šeriifi hümn") ning Herman Hupfeldi maailmakuulus muusikapala "As Times Goes By" (1931) filmist "Casablanca" (1942).
Saate autor on Martti Kalda. Helipuldis on Maris Tombach. Saade on eetris laupäeval, 13.07.2019 kell 14.05.
Saatesari „Hommikumaa vägevad“ kõneleb Aasia võimuperekondadest, kroonitud ja kroonimata keisritest ja kuningatest. Neist, kes juba surnud või võimu kaotanud, ning teistest, kes endiselt troonil või võimul. Ja ka mõnest diktaatorite, poliitikute või ärimeeste perekonnast, kes ise püünele roninud.
III hooaja saadetes räägime Etioopia viimase, kägistatud keisri Haile Selassie elusaatusest, Maroko kuningakojast, Iraagi diktaator Saddam Husseinist, ja Assadi perekonnast Süüria kodusõja keskel. Teeme sissevaate Birma (Myanmar), Bangladeshi ja Sri Lanka keerukasse poliitikasse, kus domineerivad mõrvatud isade tütred. Pajatame Hiina Rahvavabariigi looja, massimõrvari Mao Zedongi loo, ning räägime Tiibeti usu- ja riigijuhtidest dalai-laamadest. Käime Filipiinidel, et meenutada presidendipaari Ferdinandi ja Imelda Marcose diktatuuri.
Saate autor on Martti Kalda. Helipuldis on Maris Tombach. Saatesari on eetris alates 29.06.2019 suvistel laupäevadel kell 14:05.
Varasema kahe hooaja (2017 ja 2018) „Hommikumaa vägevate“ saated on järelkuulatavad Vikerraadio lehelt või ERR arhiivist.
Poisiklutina liinibussis kontserte andnud ja preestrirüüst unistanud Ott Leplandist sai hoopis täht meie muusikataevas.