Aga päev hiljem, 12. aprillil, mõni minut peale kella seitset hommikul siseneb Juri Gagarin kosmoselaeva Vostok 1, et sellest umbes neli tundi hiljem väljuda – sedapuhku juba esimese kosmoses käinud ja sealt naasnud inimesena.
Eestis elavad inimesed Gagarini lennule kaasa – kandes selleks ajaks taskus toona veel nii uusi, alles jaanuaris vahetatud rublasid. Aga muidu ei juhtu meie kandis just palju: asutatakse looduskaitsealasid ning Tallinna Botaanikaaed ja uuritakse välja, et Tallinnas elab kolmsada tuhat inimest.
Koos algava kosmoseajastuga saab kõikjal üha enam tuult tiibadesse ulmekirjandus. Kui sõdadevahelisel ajal oli tegi peamiselt koolipoistele mõeldud põnevusjuttudena, siis 60ndate alguseks on kogu maailmas võitnud suurt tunnustust autorid nagu Arthur C. Clarke, Isaac Asimov või Robert Heinlein. 50ndate kosmosevaimustuse laineharjal muutub teaduslik fantastika populaarseks ka idablokis. Kuigi selle kirjanduse peavool on optimistlik ja utoopiline, mõistavad nutikamad kirjanikud, et inimene jääb alati inimeseks ning iseenda eest ei põgene ka mitte tähtede vahele.
Juba 50ndatel aastatel kogub Poolas kuulsust juudi juurtega autor Stanisław Lem, kellelt 1961. aastal ilmub romaan „Solaris“. Kirjeldades küll inimese katseid mõista olemuslikult teistsugust teadvust, mis ilmutab end romaanis terve planeedi pinda katva amorfse, inimese mõtteid ja tajusid mõjutava massina, räägib Lem 20. sajandi inimesest. Kes soovib, võib siit välja lugeda Teise maailmasõja ja holokausti traumat või näha selles melanhoolset lugu kaotatud armastusest, või hoopis mõtestada „Solarist“ totalitarismikriitikana. Kõik võimalused võimalikud – täpselt nagu Solarise nimelise planeedi pinda kattev olevuski võib end avaldada nii mitmel moel ja kujul, et ta kokkuvõtteks teaduslikele mõõtmistele ei allu. Nagu vist inimese vaimgi. Eesti keeles ilmub „Solaris“ ühtede kaante vahel Lemi teise sünge ja võimsa romaaniga „Eeden“ 1989. aastal Aarne Puu tõlkes.
Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

Külaelu. Eri põlvkonnad talupidamisest: Helju Kaubi ja Ragnar Viikoja
Seekordses saates räägime talupidamisest mitme põlvkonna esindajaga.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.