Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.
Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist:
Eesti lugu. Konstantin Päts ja rahvusvaheline õigus
Kas Eesti Vabariigi sõjaeelsete põhiseaduste järgi saanuks valitseda demokraatlikumalt? Missugune oli Tartu rahu roll otsustele, mis võeti vastu 1930. ja 1940. aastal ja miks Eesti ei teinud "kasvõi ühtegi pauku"? Kuidas reageerisid välisriigid juunivalitsuse moodustamisele? Saates esineb õigusajaloolane Tallinna Ülikooli professor Peeter Järvelaid. (pildil).
Tartu rahulepingu sõlmisid Eesti ja Nõukogude Venemaa 2. veebruaril 1920. aastal. Lepinguga lõpetati Vabadussõda, määrati Eesti idapiir ning Nõukogude Venemaa tunnustas Eesti Vabariigi iseseisvust. Eesti Vabariik sai põhiseadused 1920, 1934 ja 1938. aastal.
25. 09. 1939 alustas Nõukogude Liit Eesti kohal luurelende, et kindlaks teha, kas Eesti mobiliseerub. 28. 09.1939 sõlmiti Eesti Vabariigi ja Nõukogude Liidu vahel nn baaside leping.
14. 06. 1940 alustas NSV Liit Eesti, Läti ja Leedu õhu- ja mereblokaadi ja 2 päeva hiljem esitas ultimaatumi, milles nõuti täiendava väekontingendi riiki laskmist ja uue valitsuse moodustamist. 17.06 ületasid Nõukogude väeüksused Eesti piiri. 19.06. saabus Tallinna Stalini eriesindaja Andrei Ždanov, kelle näpunäidete järgi pandi ametisse nn juunivalitsus.

Foto: Päästekomitee salakorter Tallinna kesklinnas 1918. aastal ja sama koht 2016. aastal!
Kuula arhiivist varasemaid saateid Konstantin Pätsist, milles on esinenud ajaloolased Ago Pajur, Andres Kasekamp, Jaak Valge ja Peeter Kenkmann.
Saate autor on Piret Kriivan. Kuula 30. aprillil kell 13.05.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud.
Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm.
Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Kätlin Maasik.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.