Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.
Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist:
Eesti lugu. Baltisakslased I maailmasõjas 2
Esimese maailmasõja alguses olid baltisakslased saavutanud vene impeeriumis priviligeeritud seisuse, nad olid väga tähtsatel ametipostidel ja olid riigitruud. Samas olid nad rahvuslike aadete poolest sakslased ja oma kodumaaks nimetasid Eestit. Tartu Ülikooli professor Aadu Must räägib, kuidas, miks ja mis suunas baltisakslaste suhtumine muutus. Kas baltisakslased olid eestlastele omad või võõrad? Kas nad on praegu meile omad või võõrad?
Saates on juttu sundvõõrandamistest, küüditamistest, nimesõjast ja hobusetülist; poliitilistest protsessidest kõige saksapärase vastu; pastoritest, kes üritasid koguda raha sõjavangide abistamiseks, vene meedia laimukampaaniatest jpm.
Johannes Pääsukese Eesti esimene mängufilm äpardunud karujahist on poliitiline pila, mille ajendiks on Pärnu linnapea Oskar Brackmanni ja ajakirjaniku Jaan Karu tüli, taustaks aga eestlaste ja baltisakslaste valimisvõitlus Pärnu linnavolikogus. Vaata SIIT!
Eesti valitsejad ajal kui puhkes esimene maailmasõda:
Eestimaa rüütelkonna peamees Eduard Julius Alexander von Dellingshausen (1863 Tallinn – 1939 Potsdam)
Liivimaa maamarssal Adolf Konstantin Jakob Pilar von Pilchau (1851 Audru – 1925 Pärnu)
Kuidas said pärast maareformi hakkama siia jäänud baltisakslased ja miks osa baltisakslastest otsustasid Vabadussõjas Balti rügemendi koosseisus võidelda, sellest kuulete professor Tiit Rosenbergilt siin.
Baltisakslaste kavandatud Balti hertsogiriigist on rääkinud dotsent Ago Pajur siin.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud.
Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm.
Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Maris Tombach.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.