Mais algasid Põhjakorpuse ja eesti vägede pealetungid Petrogradi ja sugulasrahva ingerlaste vabastamiseks enamlastest. 25. mail jõudis Eesti sõjavägi Pihkvasse, mis anti üle vene valgeile. Põhjakorpuse ja Rahvaväe edukas tegevus idapiiril sundis Punaarmeed paiskama oma väed Petrogradi kaitsele, see nõrgendas tema pealetungi lõunas nii, et mai lõpuks suudeti ka sealt vaenlane välja tõrjuda ja juuni alguseks oli Eesti vaba. Pildil on ingerlaste lipp.
Saates esineb ajaloolane Reigo Rosenthal.
Ajaloolise Ingerimaa järgi nimetatakse end inkeriläinen või Inkerin suomalainen. Kagu-Soomest 17. sajandil välja rännanud savakot ja äyrämöiset leidsid ühise enesenimetuse 19. sajandil, kui tunnetati ühtekuuluvust Soome soomlastega. Nõukogude Liidus on neid nimetatud asuala järgi leningradskije finnõ.
LISAMATERJAL
Olulist rolli mängis rindejoonel punaste küttide eesotsas diviisikomandör Riti ületulek Rahvaväe poolele. Seekord kuuleme, kuidas mäletas nõukogude okupatsiooni ajal Vabadussõja sündmusi Narva ja Pihkva rindel punakomandör Karl Kanger; 1983. aasta saates Kirjutamata memuaarid. Kuula siit:
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.