EKI ühendsõnastikus (Sõnaveebis) on praegu registreeritud ligikaudu 300 eba-algulist sõna. Üksjagu neist on erialakeelde kuuluvad nimisõnad. eba- abil on erialakeelde moodustatud näiteks taimede nimetused ebaküdoonia ja ebajasmiin, loomade nimetused ebapärlikarp ja ebaröövik, loodusnähtuste nimetused ebakuu ja ebapäike, samuti haiguste nimetused ebajahukaste ja ebakrupp.
Üldkeeles annab eba- enamasti sõnadele juurde eitava ehk vastandliku tähenduse. Näiteks tähistavad ebaedu ja ebaõnn edu puudumist, ebasoosing poolehoiu puudumist, ebaklapp sobimatust ja ebakompetentsus pädevuse puudumist. Ebaaus on pettust kasutav või tõest ja õiglusest mittejuhinduv, ebainimlik on inimesele mitteomane või mitteloomupärane, ebaõnnestunud on nihu läinud ja ebamaine üleloomulik.
Iga eba- siiski vastandlikkust ei tähista. Peale eitava tähenduse on sel veel tähendus 'pseudo-, kvaasi-, peaaegu nagu'. Nii ei ole näiteks ebateadus teaduse ega ebahaige haige vastand. Sõnavalikul võib aga arvestada seda, et paljudel eba-algulistel vastandsõndel on ka tüvelt erinevad sünonüümid, mis võivad kõlada hoopis järsemalt ja tugevamalt, näiteks saab ebakaine asemel öelda purjus, ebaküpse asemel toores ning ebapuhta asemel räpane või must.
Keelesäuts toetub Reet Kasiku raamatutele "Eesti keele sõnatuletus" (2004) ja "Sõnatuletus" (2015).
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.