Sõnaraamatust mõeldes tuleb tõenäoliselt silme ette üks ilus, paks ja sisukas raamat. Aga pabersõnaraamatute kõrval on olemas ka veebisõnastikud. Mõned veebisõnastikud dubleerivad pabersõnaraamatut, teised aga ainult veebis ongi, olles seeläbi avaramate võimalustega.
Vahel arvatakse, et kui sõna pole sõnaraamatusse jõudnud, siis seda pole keeles olemas. Aga eesti keeles on väga palju rohkem sõnu, kui kunagi pabersõnaraamatusse ära on mahtunud. Veebis küll mahupiirangut ei ole, ent eesti keeles on palju rohkem sõnu, kui ka veebisõnastikus praegu kirjeldatud on. Kuidas nii?
See on nii sellepärast, et sõnad ei jõua sõnastikku iseenesest, vaid neid lisavad sinna sõnaraamatu koostajad. Nemadki ei tea kõiki sõnu peast, vaid nad uurivad, milliseid sõnu inimesed kasutavad ja kuidas nad seda teevad. Näiteks tänavu on keeleportaalis Sõnaveeb asuvasse EKI ühendsõnastikku (2021) lisatud sellised sõnad nagu antirekord, digikiosk, kobarkäkk, kohviröstla ja tipitops. Mõni mainitud sõnadest on uus, aga teisi teadsime juba varemgi.
Sõnu lisatakse veebisõnastikku iga päev, ent ühes keeles on sõnu alati palju rohkem kui käsi, mis neid sõnaraamatus kirjeldada jõuavad. EKI ühendsõnastikus on hetkeseisuga ligi 160 000 eesti sõna, eesti keele ühendkorpuses (2019) aga 1,5 miljardit, ja ka see pole kaugeltki sõnade lõplik arv.
Enne veebisõnastike aega jälgiti keelekasutust samuti pidevalt ning leiti uusi sõnu ja sõnatähendusi. Aga nende sõnaraamatusse lisamine pidi varem aastaid või isegi aastakümneid ootama, kuni ilmus järgmine paberväljaanne. Ehkki paljud sõnad ka siis sinna ei mahtunud. Seevastu veebisõnastikku saab sõnu lisada palju ja kohe ning muudatusi on näha juba järgmisel päeval.
Sõna või uus tähendus lisataksegi sõnaraamatusse siis, kui me oleme hakanud seda kasutama. Sest sõnad sünnivad ja saavad tähenduse meie ühises keelekasutuses. Sõnaraamatu koostajad lihtsalt uurivad, kuidas me keelt kasutame. Ehkki mõnel juhul annavad nad sõnade kasutamise kohta ka soovitusi.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.