Eelmises keelesäutsus oli juttu sellest, et osa eesti keele kõnelejatest on loobunud aastaarvu käänamisest seal, kus seda teha tuleks. Selle asemel, et öelda kahe tuhande kahekümne esimesel aastal, öeldakse kaks tuhat kakskümmend üks aastal. Kuid aastaarv pole ainus asi, mida enam käänata ei taheta. Käänamata jäetakse ka nimi toodete või ettevõtete nimetustes. Näiteks räägitakse Samsung telefonidest, Philips teleritest, Electrolux külmikutest, Scott jalgratastest, Polar spordikelladest ja Fitlap toitumiskavast. E-äriregistrist leiab aga sellised ettevõtted nagu Parim Päev kinnisvarabüroo ja Nokturn ilusalong.
Keelereegel ütleb, et nimi, mis on põhisõna ees, tuleb eesti keeles panna omastavasse käändesse. Nimetavas käändes nimi eeslisandiks ei sobi. See kehtib ka võõrnimede kohta. Seega on eesti keeles loomulik öelda Samsungi telefon, Philipsi teler, Electroluxi külmik, Scotti jalgratas, Polari spordikell ja Fitlapi toitumiskava. Samamoodi ütleme ju ka Kalevi kommid, mitte Kalev kommid, või Marati dressid, mitte Marat dressid. Ka ettevõtte nimetuses on õige panna nimi käändesse: Parima Päeva kinnisvarabüroo ja Nokturni ilusalong.
Kui soovime näidata nime algkuju ehk nimetavat käänet, siis võime sõnade järjekorda muuta ja öelda näiteks lause Kinkisin emale Samsungi telefoni asemel lause Kinkisin emale telefoni Samsung või Käisin eile Nokturni ilusalongis asemel Käisin eile ilusalongis Nokturn.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.