Vabadusvõitleja Viktor Niitsoo: "Moskva õiguskaitsja Aleksander (Sergei poeg) Jessenin-Volpini õpetus oli meie käsiraamat." 1972. aastal riigist välja saadetud Jessenin-Volpin õpetas, et võime tuleb sundida käituma nii, nagu seadused ette näevad, mitte nii nagu, võimud seadusi näevad. Samuti koostas ta õpetuse, kuidas käituda ülekuulamistel.
Saates on juttu Mati Kiirendi, Artem Juskevitši, Arvo Varato, Sergei Soldatovi, Kalju Mätiku, Tunne Kelami, Ülo Vooglaiu jpt vabadusvõitlejate tegevusest; Eesti demokraatide üle peetud kohtuprotsessist 1975. aastal, Eesti Demokraatlikust Liikumisest ja Eesti Rahvusrindest ja nende 1972. aasta ÜRO peasekretärile saadetud memorandumist, milles paluti abi Eesti omariikluse taastamiseks. Juttu on ka Paldiskis inimõiguste eest võidelnud vene teisitimõtlejatest jpm põnevast veel.
Sel perioodil asutati ka omakirjastus ehk algas põrandaalune kirjastustegevus. Soomlanna Anu Marttila on rääkinud "Eesti Loos" sellest, kuidas tema keelatud kirjandust Eestist sisse ja välja toimetas.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Maris Tombach.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.