PhD Olev Liivik: "Fosforiidisõja kese nihkub 1987. aasta aprillist Tallinnast ja Virumaalt Tartusse, passiivse protestikirjade ja arvamusavalduste kõrval tekib avalik protestiliikumine."
Sündmuste käivitajaks oli 31. märtsi pressikonverents Eesti Raadio valges saalis, mille järel korraldasid Tartu Ülikooli tudengid aulakoosoleku. Sellel koosolekul ütles kirjanik Hando Runnel välja, et fosforiidi kaevandamise probleemide juures on kõige olulisem isamaa kaitsmine.
Eesti Mälu Instituudi teaduri Olev Liiviku sõnul oli fosforiidisõda selgelt iseseisvusliikumise ja massiprotestide alguspunkt.
Juttu on tudengite aulakoosolekust, 1. mai demonstratsioonist Tartus, kus esimest korda protestiti avalikult võimude vastu; rahukontserdist 1987. aasta mais Tartus, kus esimest korda lauldi Mattiiseni-Leesmendi laulu " Ei ole üksi ükski maa" , rattaretkest, sinimustvalgete välja toomisest 1988. aastal ja sellest, kuidas muutus ENSV juhtkonna arvamus fosforiidi kaevandamise asjus ja mis peatas fosforiidi kaevandamise plaanid Virumaal.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Kätlin Maasik.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.