Paljud psühholoogilise nõustamise klientidest räägivad, et neile tehakse suhtes liiga.
Psühholoog Beverly Engel ütleb, et nii mitmeski mõttes on emotsionaalne vägivald palju kahjustavam kui füüsiline väärkohtlemine. Peamiselt seetõttu, et füüsiline vägivald on tsükliline. Vägivaldsed episoodid vahelduvad mesinädalate perioodiga täis kahetsust, tähelepanu, hoolimist ja suuremeelsust. Emotsionaalne vägivald aga toimub igapäevaselt. Selle tagajärjed on kahjustavamad, sest see toimub nii sageli ja ilma "puhkuseta", mis võimaldaks emotsionaalselt vahepeal kosuda.
Veel üks põhjus, miks emotsionaalne vägivald on füüsilisest väärkohtlemisest ohtlikum, on see, et ohvrid kalduvad ise ennast süüdistama. Kui keegi sind lööb, on lihtne näha, et lööja on süüdi, kuid kui sinu vastu pööratud vägivald on salalik – vihjed või väited, et sa oled kole, halb ema (või isa), loll, ebakompetentne, või et mitte keegi ei suuda sind armastada –, siis võib kergesti juhtuda, et hakatakse ennast selles kõiges süüdistama.
Võimalik, et sa oled hakanud endas kõige sügavamal tasandil kõhklema, esitades endale pidevalt küsimusi: "Kas ma puhun selle asja liiga suureks?", "Kas ma reageerin üle" või "Kas ma kujutan endale seda ette?" Partner ju sulle nii ütleb.
Talupojamõistus ütleb, et kui asjad ei lähe nii nagu tahaks, siis me seisame enda ja oma vajaduste eest. Paljud inimesed aga ütlevad, et nad lasevad endale teha liiga. Miks me laseme siis endale suhtes liiga teha?
Saatekülaline on psühhoanalüütik Endel Talvik
Saatejuht on Katrin Saali Saul. Saate helirežissöör Anna-Maria Kurrel.
Kirjad ja küsimused on oodatud aadressile [email protected]
Saates kõlanud laulud:
Noorkuu "Ära piina mind"
Mahavok "Miks sa mind piinad?"
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.