Saate teema on naftarahadega maailma kõige rikkamate nimistusse tõusnud pisivalitsejate luksuslik ja kummaline elu.
Meie ees on Katari emiir Tamim bin Hamad al-Thani (sünd 1980), Bahreini kuningas Hamad bin Isa al-Khalifa (sünd 1950), Dubai emiir Mohammad bin Rashid al-Maktoum (sünd 1949), Abu Dhabi emiir Khalifa bin Zayed al-Nahyan (sünd 1948) ja Brunei sultan Hassanal Bolkiah (sünd 1946). Uurime, millised on nende isiklikud veendumused ja sammud peaaegu piiramatu võimuga valitsejatena, ning suhted naiste, laste ja suguseltsiga.
Donald Trump ja šeik Mohamed bin Zayed Al Nahya Autor/allikas: Wikipedia
Saates kõlavad Katar hümn As-Salām al-Amīrī ("Rahu olgu sinuga, emiir!"), Bahreini hümn Bahraynunā ("Me Bahrein"), Araabia Ühendemiraatide hümn Ishy Bilady ("Elagu mu kodumaa!") ja Brunei hümn Allah Peliharakan Sultan ("Jumal õnnista sultanit!"), ning ansambli ABBA kultuslaul Money, Money, Money (1976).
Lugemissoovitused: * Verena Wermuth. Keelatud naine: minu aastad Dubai šeik Khalidiga. Tlk Saale Väester. Tallinn: Tormikiri 2010. * Michele Penur Angrist (toim.) Politics and Society in the Contemporary Middle East. Boulder: Lynne Rienner Publishers 2013. * Lawrence G. Potter. (toim.) The Persian Gulf in Modern Times: People, Ports, and History. New York: Palgrave Macmillan 2014. * Marie-Sybille de Vienne. Brunei: From the Age of Commerce to the 21st Century. Singapore: National University of Singapore Press 2015. * Allen James Fromherz. Qatar: A Modern History. Washington: Georgetown University Press 2017. * William Guéraiche. The UAE, geopolitics, modernity and tradition. London: I. B. Tauris 2017.
Saate autor on Martti Kalda. Helipuldis on Maris Tombach.
Brunei sultan Hassanal Bolkiah Autor/allikas: WikipediaBrunei sultan Hassanal Bolkiah ja Indoneesia president Joku Widodo Autor/allikas: WikipediaHamad bin Isa Al Khalifa Autor/allikas: WikipediaDonald Trump kohtub Bahreini kuninga Hamed bin Issaga Autor/allikas: WikipediaPresident Duterte kohtub Brunei sultani Haji Hassanal Bolkiahiga Autor/allikas: Wikipedia
Saatesarja neljas hooaeg on Vikerraadio eetris alates 29. juunist esmaspäeviti kell 14-15.
Varasema kolme hooaja "Hommikumaa vägevate" saated on järelkuulatavad Vikerraadio lehelt siitvõi ERR arhiivist.
Martti Kalda sari kõneleb Idamaade valitsejatest, kroonitud ja kroonimata keisritest, kuningatest ja presidentidest. Saatesarja seitsmenda hooaja keskmes on rändurite ja maadeavastajate lood. Saade on Vikeraadio eetris kolmapäeviti kell 14.05 alates 28. juunist 2023.
Saatesari kõneleb Idamaade võimuperekondadest, kroonitud ja kroonimata keisritest ja kuningatest. Neist, kes juba surnud või võimu kaotanud, ning teistest, kes endiselt troonil. Diktaatoritest, presidentidest ja poliitikutest, nende perekondadest. Martti Kalda vaatleb ajalugu ja poliitikat läbi võimul olevate ja sellele lähedal seisvate isikute inimsaatuste.
Saatesarja seitsmenda hooaja keskmes on rändurite ja maadeavastajate lood. Siin on nii seiklejaid, kelle reisikirjad inspireerisid ja innustasid miljoneid, kui ka maadeuurijaid, kes võtsid ette vaimselt ja füüsiliselt pingutava retke, et tuua inimesteni uusi teadmisi maailmast. Need on lood huvitavatest rännakutest, reisisihtidest, seiklustest ja inimestest, kelle elusaatusele raadio vahendusel kaasa elada saab. Saatesarja "Hommikumaa vägevad" autor on Martti Kalda, helirežissöör Maris Tombach. Uus hooaeg algab 28. juunil kell 14.05. Saated on eetris 2023. aasta suvistel kolmapäevadel.
Varasemate hooaegade "Hommikumaa vägevate" saated on järelkuulatavad Vikerraadio lehelt siit, ERRi arhiivist või Jupiterist.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.